Bülent Arınç: ‘HDP koçbaşı gibi kullanılmıştır’

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 2015 Milletvekili Genel Seçimlerinde HDP’nin koçbaşı olarak kullanıldığını belirterek “HDP, AK Parti iktidarını yıkmak AK Parti kalesine girmek için bir koçbaşı gibi kullanılmıştır. Koçbaşı HDP’dir. Bunu kullanalar ise CHP’dir, MHP’dir. Paralele devlet yapısıdır. Ve bir takım organlar vardır. Bir ortak yönetim kurulacaksa çok iyi anlaşan birbirleriyle AK Parti yıkmayı amaçlayan üç parti çok iyi anlaşılıyor.” dedi.

Seçim sonrası değerlendirmesi için Bakanlar Kurulu Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında AK Parti Genel Merkezinde toplanıyor. Toplantısı öncesinde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, gazetecilerin suallerini yanıtlayarak seçim değerlendirmesi yaptı. Arınç, bu seçimde HDP’nin bir proje olarak kullanıldığını söyledi. Arınç, CHP ve MHP’nin başarısız olduğunu ve HDP’nin başarılı olması için yardımcı olduğunu kaydederek “HDP sizin başarınızdır. HDP sizin eserinizdir. İlk olarak koalisyonu siz deneyin. Sonra AK Parti’ye ‘Görev başına gel’ dendiğinde gelir.” ifadesini kullandı.

CHP VE MHP’YE: HDP’Yİ SİZ GEÇİRDİNİZ, KOALİSYON DA KURUN

HDP’nin barajı geçmesini sağlayan partilerin CHP ve MHP olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bu partilerin ortak yönetim hükümeti kurması gerektiğini söyledi.

AK Parti Genel Merkezine gelişinde konuşan Arınç, “Bütün bu sonuçlar bize seçimlerde HDP’nin başarılı olduğunu gösteriyor. MHP oyunu yüzde 17 dahi yapamamıştır. Onlar zaman vakit iktidardan bahsediyordu. CHP başarılı değildir, 25 oyunu 28 dahi yapamamıştır. Her iki partinin genel başkanlarının konuşmalarına bakıldığında bu seçimden hoşnut olduklarını görüyorum, bu bir çelişkidir. Biz iktidarlara alışkınız, bu dönem nasip olmadı. Dürüst olmamız lazım. Yiğit düştüğü yerden kalkar. Bir ortak yönetim olacaksa CHP, HDP, MHP hükümet kurabilir. Bahçeli, ’hadi bakalım HDP ile ortak yönetim kursunlar’ dedi. HDP sizin HDP’niz. HDP, MHP sayesinde başarmıştır. Koalisyonu siz deneyin” dedi.

Yeniden siyasete dönebileceği sinyalini veren Bülent Arınç, Melik Gökçek’le yaşadığı polemikle alakalı konuşmadı.

Bir önceki yazımız olan Numan Kurtulmuş: 'Erken seçim olmayacak' başlıklı makalemizde erken seçim, haber ve haberler hakkında bilgiler verilmektedir.